Wydarzenia kulturalne w Krakowie. Kto stoi za ich organizacją?
W Krakowie co roku odbywają się liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym. Przyciągają do siebie nie tylko samych mieszkańców miasta zainteresowanych szeroko pojętą sztuką, muzyką i literaturą, ale także osoby spoza stolicy Małopolski, a nawet miłośników kultury z innych krajów. Kraków tak zróżnicowaną i atrakcyjną ofertę kulturalną zawdzięcza wielu organizatorom, wśród których wyróżnia się jedna instytucja. Jest nią Krakowskie Biuro Festiwalowe, które od ponad 20 lat dba o to, aby w Krakowie zawsze działo się coś ciekawego i wartościowego.
Czym zajmuje się KBF? Jakie wydarzenia organizuje?
KBF, czyli Krakowskie Biuro Festiwalowe, funkcjonuje pod tą nazwą od 2005 r. Jego historia jest jednak znacznie dłuższa – instytucja ta powołana została do życia już w 1997 r. jako Biuro Festiwalowe Kraków 2000. Jest to instytucja kultury, która zajmuje się organizacją oraz promowaniem wydarzeń kulturalnych w Krakowie. Jej celem jest promocja Krakowa na arenie lokalnej, ogólnopolskiej i światowej jako miasta, w którym wiele dzieje się pod względem kulturalnym.
KBF w ciągu ponad 20 lat swojego istnienia i działalności zorganizowało liczne wydarzenia kulturalne w Krakowie. Wiele z nich odbywa się w dalszym ciągu jako imprezy cykliczne, organizowane co roku. Do najpopularniejszych wydarzeń, które powstały z inicjatywy KBF, należą m. in. słynne na całą Polskę festiwale muzyczne, w tym odbywające się co roku przed Wielkanocą Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, a także Festiwal Muzyki Filmowej, który przyciąga do siebie liczne rzesze miłośników muzyki filmowej z całego kraju.
Dzięki jego wysiłkom w Krakowie odbywa się także impreza sylwestrowa, letnie koncerty na świeżym powietrzu, a także wiele innych wydarzeń. KBF słynie nie tylko z organizacji festiwali muzycznych. Inne, popularne wydarzenia w Krakowie, jakie organizuje to m. in. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera, festiwal literatury poświęcony twórczości Josepha Conrada, a także wydarzenia w Krakowie związane z teatrem, do których należy m. in. festiwal Boska Komedia.
Nie tylko festiwale! Czym jeszcze zajmuje się Krakowskie Biuro Festiwalowe?
Organizacja wydarzeń kulturalnych w Krakowie to nie jedyne obowiązki, jakie posiada KBF. Oprócz tego Krakowskie Biuro Festiwalowe prowadzi także portal turystyczny Krakow.travel, zarządza Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz prowadzi Krakowską Komisję Filmową. W jego strukturach znajdują się także punkty informacji miejskiej InfoKraków, a także redakcja portalu „Kraków Culture – Karnet”.
Aby ułatwić wszystkim osobom zainteresowanym udział w wydarzeniach kulturalnych w Krakowie, KBF powołało do życia portal KBF:BILETY. Jest to miejsce w sieci, na którym można nie tylko zapoznać się z aktualną ofertą wydarzeń, które już wkrótce odbędą się w Krakowie, lecz także kupić bilety na te z nich, których nie możemy przegapić. Osoby zainteresowane życiem kulturalnym Krakowa oraz wydarzeniami organizowanymi przez KBF mogą dodatkowo przystąpić do programu lojalnościowego KBF:PLUS, który pozwala na wymianę zgromadzonych punktów na bezpłatne wejściówki na wydarzenia kulturalne w Krakowie.